2011. december 27., kedd

Karácsonyi cantuccini


Karácsonyi gasztro-ajándékként készítettem ezeket a kimondottan karácsonyi fűszerezésű cantucciniket. Hihetetlen gyorsasággal képesek elfogyni, alig maradt belőlük csomagolni való...

Hozzávalók:
26 dkg liszt, 1 tk sütőpor, 18 dkg cukor, 1 csg vaníliás cukor, 1,5 tk mézeskalács fűszer, 1 csipetnyi só, 4 dkg marcipánmassza felkockázva, 2,5 dkg puha vaj, 2 tojás, 9-9 dkg mandula és mogyoró

  • Először is összedolgozzuk a lisztet, sütőport, a cukrot, vaníliás cukrot, a fűszert, sót és a marcipánt.
  • Beledolgozzuk a mandulát és a mogyorót. (Az igazat megvallva, nekem ez elég nehezen ment, soknak találtam a mandula-mogyoró szemeket, de a végeredmény a receptet igazolta.)
  • A tésztát 4 részre osztjuk és mindegyik adagból kb. 35 cm hosszú rudat formálunk, majd a rudakat fóliába tekerve 1 órát pihentetjük a hűtőszekrényben.
  • Ezt követően a tésztarudakat sütőpapírral borított tepsiben 200 fokon mintegy 15 percig sütjük, majd ha langyosra hűltek srégen kb. 1 cm-es szeletekre vágjuk.
  • A cantuccini szeleteket visszafektetjük a tepsibe, majd 8-10 perc alatt szépen készre sütjük őket.
Forrás: essen und trinken

2011. november 27., vasárnap

A mottó: Jót enni, jót tenni - Póréhagymás lazactorta


Hmmmmm..... Ha kedvet kaptatok hozzá, a recept letölthető a Kifőztük karácsonyi adománygyűjtő számából! Így nem csak jókat ehettek, hanem jót is tehettek, hiszen a letöltéssel a Velemi Camphill Gyermek Lakóotthont és a békéscsabai Degré utcai Gyermekotthont támogathatjátok!

2011. november 15., kedd

Sütőtöktorta mascarpone krémmel

2011-11-14 14.44.56.jpg


Kaptunk egy méretes sütőtököt és ma jött el az a nap, amikor végre rászántam magam, hogy feldaraboljam. Szépen szeletekre vágtam, megsütöttem, kikapartam a húsát és pürésítettem. Jó nagy adag lett, úgyhogy tököt tökkel fogunk enni mostanában:-) Az első adag püréből készült ez a - szerintem - különleges torta.

Hozzávalók:
Tésztához
25 dkg sütőtökpüré, 1,5 dl napraforgóolaj,  2 tojás, 1 kk vaníliapaszta (vagy 1 csg vaníliáscukor), 15 dkg liszt, 17,5 dkg (barna)cukor, 10 dkg darált mogyoró, 1 csg sütőpor, 1 kk fahéj
Krémhez
25 dkg mascarpone, 12,5 dkg porcukor, 5 dkg vaj
  • A sütőtökpürét kikeverjük az olajjal, tojásokkal, vaníliával, majd hozzáadjuk a cukrot, a sütőporral elkevert lisztet, darált mogyorót  és végül az őrölt fahéjt.
  • A masszát kivajazott, lisztezett tortaformába öntjük és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük (tűpróba!).
  • A tortát miután kihűlt félbevágjuk és megtöltjük a porcukorból, vajból, mascarponéból kikevert krém felével, majd a maradék krémmel bevonjuk kívülről.



Kifőztük Karácsony 2011



82 blogger összefogása eredményeként megjelent a Kifőztük magazin 2011. évi karácsonyi különszáma, melynek letöltése révén mindenki támogathatja az adománygyűjtő akciót. Kérlek, segíts Te is, hogy a támogatott 2 gyermekotthon kis lakóinak igazán boldog legyen a Karácsonya!

2011. november 12., szombat

Don Alfonso-nál jártunk Olaszországban


Kis őszi kirándulásunk keretében (Nápoly-Pompei-Oplontis-Vezúv-Sorrento) Sant'Agata sui due Golfi településen foglaltunk szállást. Így aztán nem kellett sokat gondolkoznunk, hogy hol vacsorázzunk, hiszen a környék kihagyhatatlannak tartott étterme, a két Michelin csillaggal kitüntetett Don Alfonso rezidenciája is ezen a településen található. A tulajdonosok vérbeli vendéglátósok, a vacsora során többször odajöttek az asztalunkhoz, meséltek a "birodalmukról"(melyhez nem csak az étterem, hanem hotel , főzőtanfolyam és az alapanyagok megtermeléséről gondoskodó gazdaság is tartozik),  az egyes fogások elkészítési módjáról, a környékbeli borokról, sőt a vacsora végén megmutatták az - elmondásuk szerint - etruszk eredetű borospincéjüket is, ahol több ezer palack francia és olasz bort tárolnak, valamint sajtot is érlelnek.
Az étteremben kb. 30 vendégnek jut hely és annak ellenére, hogy vasárnap este volt, szabad hely nem nagyon akadt. Összesen 10 pincért/somellier-t számoltam össze és a tulajdonos házaspár is szinte végig a vendégek között mozgott.
Mi egy tradicionális és egy  mediterrán menü mellett döntöttünk, jó választás volt. Jól éreztük magunkat, és a 2 csillag ellenére sem "feszengős" a hely.




2011. november 6., vasárnap

Pórés sütőtöktorta



Még a blog indulása idején találtam Dolce Vita-nál ezt a receptet. Azóta sütőtök-szezon idején mindig elkészítem párszor, sikere töretlen.

2011. június 14., kedd

Sárgarépás csicseriborsó krémleves


A kisfiam próbálgatja az akaratát és most ő "nyert",  ennek következménye a fenti leves. A tegnapi rakott kelt (rizs helyett quinoa-val) ma már nem volt hajlandó megenni, levest kért. Nem akartam, hogy üres hassal menjen délután aludni, így beugrott, hogy pár napja vettem egy csicseriborsó konzervet. Egyszer már nagy sikert aratott a csicseriborsó-sárgarépa párosításom, gondoltam, krémlevesként is működni fog.

Hozzávalók:
1 doboz előfőzött csicseriborsó, 1 sárgarépa, 1 gerezd fokhagyma, só, bors, curry, olívaolaj, kis tejszín
  • Az olívaolajon megpárolom a durvára reszelt sárgarépát, hozzáadom a csicseriborsót és belenyomom a fokhagymát.
  • Felöntöm 2,5 dl forró vízzel, majd sózom, borsozom, kis curryvel fűszerezem és megfőzöm a zöldségeket.
  • Botmixerrel összeturmixolom, hozzáöntöm a maradék forró vizet, belekeverem a tejszínt és rottyantok még egyet rajta.
  • Tálalás előtt citromlével ízesítem.

2011. június 1., szerda

Gyömbéres epres morzsa


A korábbi morzsa receptemet használtam most is, annyi módosítással, hogy növeltem a tönkölyliszt arányát, fahéj helyett pedig egy darabka gyömbért reszeltem az eperhez. Illetve ebben az esetben csak a fele morzsát használtam el, a maradékot bezacskóztam, lefagyasztottam. Jó jön majd még:-)

2011. május 31., kedd

Gyümölcsleves


Trogir-i előnyaralásunkból hazatérve meglepődve láttam, hogy a korai meggy egy héten belül be fog érni a kertben. Viszont a hűtőládában még jócskán akad a  tavalyi termésből, úgyhogy mentőakcióba kezdtem. Ennek eredménye az alábbi recept.

Hozzávalók:
meggy, nektarin, alma, 1,5 l víz, 20 dkg nyírfacukor (vagy cukor), 4 dl tej, 30 g liszt, 1 dl tejszín, szegfűszeg, fahéjrúd, fél citrom leve, csipetnyi sóval
  • A vizet felforralom a cukorral, egy csipetnyi sóval, majd teatojásban hozzáadom a fűszereket,a citromlét és végül a kimagozott, illetve a hámozott, darabolt gyümölcsöket.
  • Amikor a gyümölcsök megfőttek, kikeverem a lisztet a tejjel és szitán át a levesbe öntöm.
  • Végül jöhet a tejszín is és jól összeforralom a levest.
Jól lehűtve az igazi!

A legjobb eper & spárga párosítás!


Ez a párosítás annyira de annyira jó, hogy nem is tudom/akarom ragozni! Próbáljátok inkább ki!

Hozzávalók:
1 csokornyi zöld spárga, 15-20 szem eper, só, bors, méz, fehér balzsamecet, olívaolaj, citromlé
  • A spárgák két végét megfogom és eltöröm (A "pattanástól" felfele friss még, lefele pedig már fás a szára.), majd a spárgafejes részt jó alaposan megmosom és megfőzöm, a főzővízbe kis cukrot és sót is teszek.
  • Az epreket megmosom, megfelezem.
  • olívaolajból, ecetből, mézből, kis citromléből öntetet készítek, sóval, frissen őrölt borssal.
  • A spárgát lehűtöm, 2-3 centis darabokra szelem és az eperrel elrendezem egy tálon, majd meglocsolom az öntettel.

2011. május 19., csütörtök

Rebarbarás sütemény


Még Németországban kedveltem meg a rebarbarát, ahol ugye Rhabarber-nek hívják (érdekes ez a magánhangzó csere). Anyu kertjében már évek óta bőségesen terem, és mivel pont itthon vagyunk, és most van szezonja ennek az érdekes növénynek, készítettem egy 1 tálban 1 villával kikeverhető sütit. Időszükében szenvedőknek és kevésbé gyakorlott konyhatündéreknek ez a megfelelő recept!:-)
Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy réteslisztet használtam, mert anyu spájzában egyszerűen nem találtam meg a sima lisztet. De így is nagyon finom lett,  kellemes, édes-savanykás süti ez.

Hozzávalók:
5 rebarbara szár, 2 csg vaníliás cukor, 30 dkg liszt, 10 dkg cukor, 1 tk sütőpor, 2 db tojás, 2 dl tej, 10 dkg olvasztott vaj, 2 ek barna cukor + 1 kk fahéj
  • A rebarbarát megtisztítjuk, 2 cm-es darabokra vágjuk, a vaníliás cukorral összeforgatjuk és időnként megkeverve kb. 10 percig pároljuk.
  • Közben a lisztet összekeverjük a cukorral, sütőporral, tojással, tejjel és az olvasztott vajjal.
  • Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük a tésztát, majd szépen elrendezzük rajta a párolt rebarbarát.
  • A tészta tetejét fahéjas cukorral megszórjuk és 180 fokra előmelegített sütőbe jó fél óra alatt megsütjük a süteményt.
Az eredeti recept a Blikk Nők Konyhából származik és ott gyömbéres muffin receptként szerepelt. Én a kandírozott gyömbért kihagytam, tepsiben sütöttem muffin kapszlik helyett, plusz megszórtam fahéjas barna cukorral.

2011. május 8., vasárnap

Kacsamáj pástétom konyakkal, aszalt gyümölcsökkel


Kacsamáj pástétomot elég gyakran készítek, a mazsolás, tokajis változaton kívül általában nagy sikere van a konyakos, aszalt gyümölcsös variációnak is.

Hozzávalók:
1 kg pecsenye kacsamáj, 5+15 dkg vaj, 1-2 gerezd fokhagyma, 10 dkg aszalt szilva, 5 dkg aszalt sárgabarack, 5 dl tejszín, konyak ízlés szerint, só, bors, kakukkfű, chili
  • A kacsamájat megmosom, majd 5 dkg vajon megsütöm.
  • Amíg a máj hűl, apró kockára vágom az aszalt gyümölcsöket.
  • A májat összeturmixolom a maradék vajjal, a tejszínnel, konyakkal, hozzányomom a fokhagymát, sózom, borsozom, friss kakukkfűvel megfűszerezem és kis őrölt chilit is szórok hozzá.
  • Végül belekeverem az aszalt gyümölcsöket, és ha kell, utánaízesítem.  Kis tejszínt, ill. konyakot is lehet még a végén -  ízlés szerint  - a pástétomhoz adni.

2011. május 7., szombat

Joghurtos padlizsánsaláta


A Szeráj - azt gondolom nyugodtan kijelenthetem - ma már fogalom a városban. Töretlen népszerűségét mutatja az is, hogy az étterem már-már üzemi-konyhai méreteket ölt.
Be kell vallanom, én szinte minden alkalommal ugyanazt helyezek a tálcámra: joghurtos padlizsánsalátát pitával és sült tejberizst. Mindig elhatározom, hogy na most aztán már tényleg valami mást fogok választani, de amikor ott állok a sorban és dönteni kellene, nem tehetek róla, elcsábulok. És most már ott tartunk, hogy itthon is egyre gyakrabban készítünk padlizsánsalátát:-))

Az alaprecept Stahl Judittól származik.

Hozzávalók:
3 közepes méretű padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, 1 fél lila hagyma, fél citrom leve, kb. 5 dl görögjoghurt, olívaolaj, só, bors, aprított petrezselyemzöld és menta.

  • A padlizsánokat felkockázom és a sütőt előmelegítem 200 fokra.
  • A padlizsánkockákat egy nagy tálba öntöm,sózom, borsozom, és pár kanál olívaolajjal összekeverem, majd mehetnek a sütőpapírral bélelt tepsibe. Addig sütöm őket, amíg már kezdenek egy kicsit szenesedni, megpörkölődni.
  • Közben a fokhagymát, felaprított lilahagymát és egy kis joghurtot összeturmixolok, majd hozzáadom a citromlét és a maradék joghurtot, olívaolajjal finomítom, ha kell, még mehet bele egy kis só és bors is.
  • Ebbe a joghurtos masszába forgatom bele a langyosra hűlt padlizsánkockákat és végül megszórom petrezselyemmel és mentával.
Úgy igazán finom, ha egy éjszakát áll a hűtőben, így a padlizsánok jól megszívják magukat a joghurttal.



Lepény variációk

2011. május 2., hétfő

Spárgakrémleves medvehagyma pestoval


Szinte még véget sem ért a medvehagyma-szezon és máris beköszöntött a spárga-szezon... Na, mi összekötöttük a kettőt:-) A spárgakrémlevest J. Oliver receptje alapján készített pestoval dobtuk fel, amit bazsalikom helyett medvehagymából, illetve fenyőmag helyett dióból (+olívaolaj, fokhagyma, parmezán sajt, só, bors, citromlé) készítettünk. Remek páros!

Hozzávalók:
1 csg fehér spárga, 1 kis vöröshagyma, 1 tk kristálycukor, olívaolaj, 1 dl tejszín, só, fehérbors, szerecsendió, fél citrom leve
  • A spárgát meghámozom, végét levágom és 2-3 cm-es darabokra vágom.
  • Az olívaolajon üvegesre párolom a felaprított hagymát, majd rádobom a spárgát, hozzáadom a cukrot és kicsit átforgatom, majd felöntöm 5 dl vízzel, sózom, fűszerezem.
  • Ha már puha a spárga, leturmixolom, majd szitán átszűröm a levest.
  • Visszaöntöm a lábasba, ha kell újrafűszerezem, tejszínnel dúsítom és összeforralom. A végén citromlével ízesítem, tetejét megpöttyözöm a pestoval.

2011. május 1., vasárnap

Hamis lasagne II.



A korábbi hamis lasagne-hez hasonlóan ez a változat is tészta nélkül, de ezúttal cukkini helyett zeller felhasználásával, illetve a hús-paradicsom páros helyett spenótos-krémsajtos változatban készült.

Hozzávalók:
1,5 zeller, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, fél kiló leveles spenót (mirelit), 1 doboz natúr tejszínes krémsajt, 1 dl tejszín, reszelt sajt (cheddar), olívaolaj, só, bors, szerecsendió
  • A zellert megtisztítjuk és nagyon vékonyra legyaluljuk, majd a zellerszeleteket (mikrohullámú sütőben víz hozzáadása nélkül) megpároljuk.
  • A vöröshagymát apróra vágjuk, kevés olívaolajon megpároljuk, hozzáadjuk a vékonyan felszeletelt fokhagymát, majd a spenótot is.
  • Kis párolás után hozzáöntjük a tejszínt és a krémsajtot is, sózzuk, borsozzuk, őrölt szerecsendióval fűszerezzük, készre pároljuk.
  • Egy sütőtálat vékonyan kivajazunk, majd először a zellerszeletekből készítünk egy réteget, utána jöhet rá a spenót és így tovább.
  • Reszelt sajttal megszórjuk a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük a "lasagne"-t.

Zabpehelykeksz - most agávé sziruppal


Összedobtam, amit találtam kategóriájú keksz...
Hozzávalók:
17,5 dkg zabpehely, 10 dkg liszt, 1 tk sütőpor, 2,5 dkg vaj, 12,5 dkg agávé szirup, 6 dkg darált dió, 4 dkg mazsola, 0,5 dl tej
  • A hozzávalókat egy keverőtálba borítottam, összekevertem-gyúrtam és a masszát jó fél órát pihentettem.
  • A masszából diónyi golyókat formáztam és sütőpapírral bélelt tepsiben vizes kézzel szétlapítottam őket.
  • 170 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütöttem a kekszeket.

2011. április 19., kedd

Pannonhalmi Apátsági Pincészet borvacsorája

Egy újabb borvacsorán, méghozzá a Pannonhalmi Apátsági Pincészetén vettünk részt az Abszint-ban. Kellemes este volt, sok információval, finom ételekkel és szép borokkal.
  • Saláta ízelítő ropogós won-ton tésztában - Rosé 2010
  • Spenótos rizottó kecskesajttal - Rajnai Rizling 2009
  • Báránysült medvehagymás pogácsával és bruschettával - Sauvignon Blanc 2010
  • Egres sorbet
  • Konfitált kacsacomb meggyes párolt káposztával - Pinot Noir 2009
  • Szatmári szilva souffle - Infusio 2009

Almás morzsa - stílusosan

Stílusosan, mert alma formájú sütőtálban készült. A tálat nem az Ecseriről, de valami hasonló helyről szereztem be, potom áron:-)

Hozzávalók:
alma, citromlé, barna cukor, fahéj, mazsola
a morzsához: 20 dkg finom + 5 dkg tönkölybúzaliszt, 10 dkg cukor,12  dkg vaj, csipetnyi só
 
  • A morzsa hozzávalóit egy tálba kimérem, majd az ujjaim között addig morzsolgatom, míg finom morzsa lesz belőle.
  • Sütőtálba szórom a meghámozott, kockázott almát, citromlével meglocsolom, keverek hozzá mazsolát, fahéjat, megszórom 2-3 evőkanál barna cukorral.
  • Az alma tetején szépen elosztom a morzsát és 200 fokon kb. fél óra alatt aranylóra sütöm.

2011. április 12., kedd

Medvehagymás túrókrémmel töltött karaj


Az idei medvehagyma "őrület"-ből mi sem maradtunk ki! Biztos beszerzési forrásunk egy somogyi és egy tolna megyei kastély parkja, úgy tűnik, a medvehagyma kedveli az arisztokratikus környezetet:-)
Maradék medvehagymás túrókrém (medvehagyma aprítva, túró, tejföl, só, bors) felhasználására született meg az alábbi recept.

Hozzávalók:
16 szelet karaj, 16 szelet bacon, medvehagymás túrókrém, olajban eltett aszalt paradicsom, só, bors, olívaolaj
  • A karajszeleteket kiklopfolom, sózom, borsozom, majd vékonyan megkenem mindegyiket túrókrémmel.
  • Az egyik túrókrémes karajszeletre apróra vágott aszalt paradicsomot szórok, majd ráborítom a másik karajszeletet és két bacon-nel kereszt alakban áttekerem, hústűvel rögzítem.
  • A töltött karajok mindkét oldalát egy serpenyőben kevés olívaolajon lepirítom.
  • 200 fokra előmelegített sütőben  a húsokat fólia alatt megpárolom, végül fólia nélkül kicsit megpirítom.
Én a húsok mellé a tepsibe fürtös koktélparadicsomot is dobtam, sóztam, borsoztam, kevés olívaolajjal meglocsoltam. Ruccolával, parmezánnal remek salátát készítettem belőle a hús mellé köretnek.

2011. április 6., szerda

Hétköznapi konyhánk - Zöldbabfőzelék lisztmentesen


Az ételek sűrítéséhez a legritkább esetben használunk csak lisztet, nekünk bevált a főtt krumplis módszer. Ismeritek? A zöldbab - azaz sárga hüvelyesbab - főzelék is így készül nálunk, lisztmentesen és hozzáadott folyadék nélkül:-) Nagy előnye még ennek az elkészítési módnak, hogy egyszerre mindent bele lehet dobálni a lábasba, utána pedig csak kevergetni kell és sűríteni. Próbáljátok ki! biztos vagyok benne, hogy utána ti is csak így fogtok főzeléket főzni.

Hozzávalók:
1 kg mirelit sárga hüvelyesbab, 1 kis fej hagyma, 2 közepes krumpli, kolbász, tejföl, só
  • A lábasba beleöntöm a mirelit babot, a felkarikázott kolbászt, a kis fej megpucolt hagymát egészben és a  krumplit hasábokra vágva. Megsózom, lefedem és közepesnél kicsit gyengébb tűzön - időnként megkeverve - addig főzöm, míg a hagyma és a krumpli megpárolódik.
  • Kihalászom a hagymát, a krumplihasábokat és a tejföllel összeturmixolom. A tejfölös sűrítményt visszaöntöm a babhoz, sózom, ha még kell és egyet rottyantok még rajta.
Kicsit sűrűbb lesz, mint a hagyományos menzás főzelék, de mi így szeretjük:-)

2011. március 29., kedd

Banános csokis kuglóf


Egy kedves ismerősömtől kaptam ezt a receptet, hűtőben kallódó banán hasznosítására tökéletes!

Hozzávalók:
20 dkg vaj, 17,5 dkg cukor, 1 csg vaníliás cukor, 4 tojás, 20 dkg liszt, 10 dkg ételkeményítő, 1 csg sütőpor, 10 dkg csokoládé, 1 citrom leve, 1 banán + a csokimázhoz 10 dkg csokoládé és kevés étolaj
  • A vajat, cukrot, vaníliás cukrot habosra keverem, majd egyenként hozzákeverem a tojásokat is.
  • A lisztet elvegyítem a sütőporral és a masszához adom.
  • Az apróra tört csokit szintén a tésztához adom, majd a vékonyan felkarikázott, citromlével meglocsolt banánt is óvatosan beleforgatom.
  • Egy kuglóf formát kivajazok, lisztezek, beleöntöm a tésztát.
  • 175 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt készre sütöm a kuglófot.
  • Ha kihűlt, tetejére csoki mázt öntök.

Hamis cukkini lasagne


Hamis, mert lasagne tészta helyett cukkinit használtam, besamelt pedig egyáltalán nem.

Hozzávalók:
3 zsenge cukkini, 1 vöröshagyma, 1 sárgarépa, 2 zellerszár, 50 dkg darált hús (sertés), 2 konzervparadicsom, 10 dkg parmezán, olívaolaj, só, bors, oregano, bazsalikom
  • A cukkinit megmosom, hosszában vékony szeletekre vágom, majd forrásban lévő vízben gyorsan előfőzöm.
  • A felaprított hagymát olívaolajon megpárolom, hozzáadom a finomra reszelt sárgarépát és zellerszárat, kicsit lepirítom a zöldségeket.
  • Hozzáadom a darált húst és fehéredésig sütögetem.
  • Jöhet a paradicsom, fűszerek és kb. 30 perc további főzés.
  • Egy tűzálló tálat vékonyan kiolajozok, ebbe kerül egy réteg zukkini, majd a paradicsomos massza és a reszelt parmezán.
  • A többi réteg ugyanígy következik, tetejére parmezán kerül.
  • 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt készre sütöm a "lasagne"-t.

2011. március 23., szerda

Mogyorós-diós répatorta

Miért van az, hogy a legtöbb blogger legtöbb bejegyzése édesség, desszert kategóriába sorolható??? A kérdés költői...

A zöldséges rekeszben "felgyűlt" a répa, így beugrott, hogy a vasárnapi összejövetelre répatortát kellene sütni. Viszont a szombat esti VINce borkóstolás után nem voltam túl kreatív állapotban, így egy korábban már bevált receptre támaszkodtam Tortaimádótól, melynek nagy előnye, hogy viszonylag kis mennyiségben tartalmaz lisztet.
Persze a hozzávalók módosultak, mandula helyett őrölt mogyorót és diót használtam, a cukrot nyírfacukorral helyettesítettem és a torta tetejére citromos máz került.

Wellington bélszín II.

 Újabb bélszín Wellington módra. A korábbi változattól nem csak küllemében tért el, hanem abban is, hogy most azonnal készült minden, a gombás masszába nem került tojás és paradicsompüré. A "csomagoláson" is újítottunk,  vékony sonkaszeleteket fektettünk le alufóliára keresztben, kettesével,  erre kentük a gombás pépet, ráhelyeztük az elősütött steaket, majd a fólia segítségével feltekertük, behűtöttük, mielőtt a leveles tésztába került. Ez a változat nekünk jobban ízlett, bár én inkább a kevésbé véres steak-véget kóstoltam.

2011. március 22., kedd

Keksz mániám töretlen - Könyves Kedd


Időnként már alig tudom kivárni a kekszes üveg kiürülését, hogy újabb és újabb kekszek sülhessenek a konyhámban. Most - Könyves Kedd keretében - Stahl Judit gyors édességes zabpelyhes kekszeit próbáltam ki. Almával kiváló uzsonna a gyerkőcnek. És persze nekem is.
Sorry, a kép nagyon gyenge lett. Nem bírtam a nappal...

Hozzávalók:
7,5 dkg zabpehely, 15 dkg finomliszt, 1 kk fahéj, 15 dkg barna cukor, 1/2 kk szódabikarbóna, 1 csipet só, 15 dkg vaj, 2 ek méz, 1/2 vaníliarúd (nálam vaníliapaszta), 4 ek tej
  •  Egy tálban összekeverjük a zabpelyhet, lisztet, fahéjt, cukrot, szódabikarbónát és a sót.
  • Megolvasztjuk a vajat a mézzel, vaníliával, majd a zabpelyhes keverékre öntjük, jól összedolgozzuk.
  • A masszából diónyi gombócokat formálunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket és az ujjainkkal szépen ellapítjuk.
  • 175 fokra előmelegített sütőben kb. 12 perc alatt megsütjük a kekszeket.



Melanzane alla Parmigiana - rakott padlizsán


Nálunk nem csak nyáron nagy kedvenc a rakott padlizsán, hiszen ma már folyamatosan be lehet szerezni a padlizsánt és a dobozos olasz paradicsom révén az ízletes, napon érett paradicsom hiánya is leküzdhető télen-nyáron. A napsütötte kép még sütés előtt készült.

Hozzávalók:
3 nagy padlizsán, 30 dkg mozzarella, 3 doboz paradicsomkonzerv, 10 dkg parmezán, 2 fokhagyma gerezd, olívaolaj, bazsalikom, só, bors
  • A padlizsánt megmosom, kb. fél cm vastag szeletekre vágom, egy nagy tálban meglocsolom olívaolajjal, sózom, borsozom, majd sütőpapírral bélelt tepsiben 200 fokon megsütöm a padlizsánkarikákat.
  • Amíg a padlizsán sül, elkészítem a paradicsommártást. Kevés olívaolajon megdinsztelem az apróra szeletelt fokhagymát, hozzáadom a paradicsomot és beforralom. Aprított bazsalikomot adok hozzá, óvatosan sózom, borsozom.
  • Egy tűzálló tálat kiolajozok, aljára helyezem először a sült padlizsánkarikákat, paradicsommártást, a vékonyra felszeletelt mozzarellát, majd megszórom reszelt parmezánnal.
  • Tovább folytatom a rétegezést úgy, hogy a végén legfelülre padlizsán kerüljön parmezánnal megszórva.
  • 200 fokon kb. fél óra alatt készre sütöm a sajttal rakott padlizsánt.

Mogyoróvajas keksz


Annyi mogyoróvajas keksz recepttel találkoztam a blogger-társak oldalain az elmúlt hetekben, hogy én is beszereztem egy üveg mogyoróvajat. És amikor kiürült a kekszes dobozom (azaz üvegem), eszembe jutott, hogy a DM pontok révén begyűjtött Gyors édességek-ben (Stahl Judit) is találkoztam egy egyszerű recepttel.
Ízlett, napról napra egyre jobban. Mogyoróvaj rajongók körében biztos sikert arat, nekik azonban azt tanácsolom, hogy dupla adagot süssenek, ebből a mennyiségből nekem csak kb. 20 keksz jött ki.

Hozzávalók:
5 dkg tejcsoki, 10 dkg finomliszt, 1/2 kk szódabikarbóna, 5 dkg barna cukor, 5 dkg mogyoróvaj, 1 tojássárgája, 5 dkg puha vaj
  • A lisztet, cukrot, szódabikarbónát összekeverjük egy tálban.
  • Rákanalazzuk a mogyoróvajat és hozzákeverjük a tojássárgáját is.
  • A puha vajjal összegyúrjuk és beledolgozzuk az apróra vágott csokit is.
  • A tésztából diónyi golyókat formálunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket, majd a tenyerünkkel ellapítjuk.
  • 175 fokra melegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük a kekszeket.

2011. március 20., vasárnap

VINce 2011 - A borimádók programja

Mindazoknak, akik tegnap nem jutottak el a VINce 2011 rendezvényre, javaslom, hogy ma FELTÉTLENÜL tervezzék be esti programnak !!!

2011. március 2., szerda

Hétköznapi konyhánk - Tejfölös krumplileves


Egy újabb egyszerű leves, lisztmentesen, mi ugyanis krumplival sűrítjük, amit csak lehet. Hát, látszik, hogy nem vagyok egy nagy fotós, de majd egyszer veszek pár leckét... Síeléskor is mindig ezt mondom:-)

Hozzávalók:
1 kis vöröshagyma, 1 szál fehérrépa, 2 szál sárgarépa, 5 közepes krumpli, kolbász, tejföl, kis ecet, babérlevél,  só, bors, fűszerpaprika, olívaolaj
  • Az olívaolajon megpárolom az apróra vágott hagymát, majd rádobom a karikára vágott répaféléket, kicsit lepirítom, sózom, borsozom, szórok rá egy kis fűszerpaprikát.
  • Hozzáadom a 4 db kockára vágott krumplit, illetve az ötödiket hasábra vágva (ezzel fogok sűríteni).
  • Felöntöm 1 l vízzel, beledobálom a babérleveleket és addig főzöm, míg a krumpli nagyjából megpuhul, ekkor jöhetnek a kolbászkarikák.
  • Amikor a krumpli megfőtt, kihalászom a krumplihasábokat és tejföllel összeturmixolom. Merek hozzá egy kis levest, összekeverem, majd visszaöntöm, és jól elkeverem.
  • Forralok egyet rajta és kis ecettel savanyítom.

2011. február 26., szombat

Zöldséges zabtöret-rizottó


 Nálunk Gy a rizottó specialista, Jamie Oliver receptje alapján készítette első alkalommal , és azóta is az ő alapreceptjét használja. Persze amióta áttért a szénhidrátmentes diétára, száműztük a rizottót konyhából. Egy borvacsora alkalmával azonban gersli-rizottó került a tányérunkra, így elkezdődött az ötletelés, hogy akár zabtöretből is elkészíthető lenne. És lőn...

Hozzávalók:
1 bögre zabtöret, 1 kis vöröshagyma, 1 kis zeller, 2 kisebb fehérrépa, fél dl fehérbor, kb.. 2 bögre húsalaplé, só, bors, paprikapor, olívaolaj
  • Az olívaolajon lepirítjuk az apróra vágott zellert, fehérrépát, majd a felaprított vöröshagymát is hozzáadjuk.
  • A zabtöretet is hozzáöntjük, kicsit pirítjuk, majd jöhet a fehérbor.
  • Fokozatosan hozzáöntjük az alaplevet kis adagokban, kevergetjük, menet közben fűszerezzük.
  • Addig főzzük, míg a zabtöret megpuhul, de még jó "ragacsos" a rizottónk.
Önmagában, vegetáriánus ételként is fogyasztható, de köretnek is kitűnő!

2011. február 25., péntek

Aszalt áfonyás, kókuszos kekszek


Legutóbbi ausztriai kiruccanásunk alkalmával vettem egy könyvecskét: 1 Teig = 50 Kekse (Parragon Books Ltd.). A lényeg az, hogy egy alaptésztából, a plusz hozzávalók variálásával, 50 féle különböző ízesítésű kekszet lehet elkészíteni.
Elsőként az áfonyás, kókuszos változatra esett a választásom. Finom lett, jó ropogós, de nekem túl édes. Következő alkalommal csökkenteni fogom a cukor mennyiségét, és tényleg az alapreceptben előírt finom cukrot, nem pedig sima kristálycukrot fogok használni. Kíváncsi vagyok, így milyen lesz.

Hozzávalók:
225 g puha vaj, 140 g finom cukor, 1 tojássárgája, 10 csepp vanília aroma (én vanília pasztát használtam), 280 g liszt, 1 csipetnyi só + 40 g kókuszreszelék, 60 g aszalt áfonya.
  • A vajat és a cukrot jól kikeverjük, majd hozzáadjuk a tojássárgáját és a vanília aromát is.
  • Beleszitáljuk a lisztet és hozzáadjuk a sót, kókuszreszeléket, áfonyát.
  • Jól összekeverjük, majd a masszából diónyi golyókat formálunk és egymástól tisztes távolságba sütőpapírra helyezzük őket, szétlapítjuk (ujjainkkal, pohár aljával, ahogy tetszik).
  • 190 fokra előmelegített sütőben készre sütjük a kekszeket és a tepsiben hagyjuk kihűlni.

Hétköznapi konyhánk - Zellerkrémleves


Kisgyerekkel otthon lévő anyaként bennem kialakult egyfajta vonzalom az egyszerű, gyorsan elkészíthető és nem utolsó sorban a gyermek által is ehető kategóriába sorolható ételek irányában. Panaszra különösebben nincs okom, Marci mindenevő, de azért ma például megvívtunk, nem felelt meg neki a spenótos-tejszínes gnocchi parmezánnal, ő spenótos penne tésztát evett volna. Na, de legalább a leves ízlett neki, persze kicsit csalnom kellett, dobálhatott bele "bogyókat" (Backerbsen heisst das auf Deutsch).

Hozzávalók:
1 közepes méretű zeller, 1 nagy krumpli, tejszín, só, fehérbors
  • A zellert és a krumplit megpucolom, apró kockákra vágom, majd felrakom annyi vízzel főni, hogy ellepje.(Zöldségalaplével, ha van, még jobb felönteni.)
  • Amikor a zöldségek már megpuhultak, előveszem a botmixert és krémesre keverem a levest.
  • Sózom, borsozom, tejszínnel felöntöm, rottyantok egyet rajta és tálalom.

2011. február 14., hétfő

Zabpelyhes-aszalt gyümölcsös süti (Magazine Satur-Sun- & Mon-day) - lisztmentes


Szombaton családi névnapozásra készültünk, vasárnap pedig kisgyerekes rokonok jöttek hozzánk látogatóba. Gondoltam, 2 legyet egy csapásra alapon valami gyerekbarát sütit készítek, egészséges hozzávalókból. A választás egy tavalyi Nők lapja konyha receptre esett, zabpehellyel, barnacukorral, aszalt gyümölcsökkel, lisztmentesen. Egy bökkenő volt csak, azaz kettő: 1. szombaton elfogyott az egész, még lefotózni sem tudtam, 2. vasárnap újra kellett sütni, viszont elfogyott a szeletelt mandula + az egyik tojás törött volt, így 4 tojásból kissé laposabbra sikerült a második adag. Gyereknek, felnőttnek egyaránt ízlett, szerintem leginkább  a rizskoch-hoz hasonlított, mind állagában, mind ízében.

Hozzávalók:
5 tojás, 15 dkg barnacukor, 25 dkg zabpehely, 3 dl tej, 1 csg vaníliáscukor, 30 dkg aszalt gyümölcs (meggy, áfonya, feketecseresznye, szilva, sárgabarack, mazsola), szeletelt mandula
  • A tejet felforraljuk és a zabpehelyre öntjük, majd félretesszük "dagadni".
  • A tojásfehérjét kemény habbá verjük a cukorral.
  • A tojássárgáját kikeverjük a vaníliás cukorral, kanállal beleforgatjuk a beáztatott zabpelyhet és az aszalt gyümölcsöket.
  • A masszát kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük, szeletelt mandulával megszórjuk és 180 fokon kb. 30 perc alatt készre sütjük.

2011. február 10., csütörtök

Spenótos penne, gyorsan, csőben


Szeretjük a spenótot! Minden formában. Most tésztával, csőben sütve került az asztalra.

Hozzávalók:
1 csg penne, 40 dkg leveles spenót (fagyasztott), 1 dl tejszín, 1 doboz cottage cheese (szemcsés házi túrónak fordítják, azt hiszem), 10 dkg reszelt sajt, 1 kis fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, só, szerecsendió, olaj, vaj
  •  A tésztát a leírásnak megfelelően megfőzöm.
  • A hagymát apróra vágom, megpárolom az olajon, majd hozzádobom a vékony szeletekre vágott fokhagymát is.
  • A spenótot (kiolvasztás nélkül) a hagymához adom, sóval, szerecsendióval fűszerezem és megpárolom.
  • Hozzáöntöm a tejszínt és a túrót, és rottyantok rajta egyet.
  • Egy tűzálló tálat kivajazok, beleöntöm a tésztát, majd jól összeforgatom a spenóttal. A tetejét megszórom reszelt sajttal.
  • 180 fokra előmelegített sütőben addig sütöm, míg a tetején a sajt szépen megpirul.


2011. február 8., kedd

Kókuszos banános szelet (Magazine Monday)


Egy újabb (tényleg hétfőn készült) recepttel csatlakozom a Magazine Monday Mozgalom-hoz. Anyutól oroztam el a Blikk Nők egyik számát a benne található 4 banános recept miatt. Időről időre előfordul ugyanis, hogy a kelleténél több banánt halmozunk fel és villámgyors megoldást kell találni a felhasználásukra. Most is találtam 3 (szerintem) túl barna példányt a hűtőben, így gyorsan kiválasztottam az egyik süteményt. Mindössze annyit változtattam az eredeti recepten, hogy a 350 g lisztből 50 g-ot kókuszreszelékkel helyettesítettem.

Hozzávalók:
3 db banán, 4 db tojás, 250 g puha vaj, 200 g porcukor, csipetnyi só, 1 tk sütőpor, 300 g liszt, 50 g kókuszreszelék
  • A banánokat meghámozzuk, villával pépesítjük.
  • A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájukat a vajjal és a porcukorral habosra keverjük.
  • A fehérjéből a sóval kemény habot verünk.
  • A tojássárgás krémhez hozzáadjuk a pépesített banánt, a kókuszreszeléket, majd apránként a sütőporral elkevert lisztet is.
  • Végül könnyed mozdulatokkal beleforgatjuk a habot is.
  • Vajjal kikent, liszttel megszórt tepsibe terítjük a tésztát és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütjük.
  • Miután kihűlt, szeleteljük fel és szórjuk meg porcukorral.

2011. február 2., szerda

Rostélyos vagy bélszín? Avagy kísérlet a konyhában


Mióta J.  már nem vegetáriánus, egyre gyakrabban eszünk marhát, mivel most éppen a szárnyas- és disznóhússal vannak fenntartásai. Így aztán nem csoda, hogy Gy., miután látta hogyan készít Heston Blumenthal 24 óra alatt a rostélyosból steaket, az első lehetséges alkalommal maga is kísérletbe kezdett. Először is a rostélyost egyben pár perc alatt nagy hőfokon minden oldalról megkapatta. Serpenyőben, miután sikerült meggyőznöm, hogy mindezt ne hőlégfúvóval, vagy mivel, tegye:-) Utána 24 órán(!) keresztül 50 fokon sült  a rostélyos. Persze a mi sütőnk 4 óra után leáll, így éjszaka is fel kellett kelni, újraindítani:-) Szóval, az egy napos alacsony hőfokon történő sütögetést követően Gy. a rostélyost felszeletelte, sózta, borsozta, majd mint egy "hagyományos" steak-et, a szeleteket oldalanként kb. 2 perc alatt készre sütötte.
A vélemények családon belül is megoszlottak. Gy. szerint megéri a fáradtságot, na meg persze a pénztárcát is kíméli ez a "steak", szerintem túl macerás és a végeredmény messze áll egy igazi steak-től, M. a 2,5 évével nem elemezte túl a dolgot, csak evett, evett....

Kókuszos, csokis kekszek - Magazine Monday (Otthon)


Ez a bejegyzés az MMM (Magazin Monday Mozgalom) jegyében született. És kivételesen nem gasztro-magazinból, hanem az Otthon februári számából merítettem ihletet, ahol is a lakber ötletek közé 8 oldalnyi (!)  Csokoládés öröm-öt csempésztek be.
Persze változtattam a recepten (fél bögre barnacukor, vanília paszta, mogyoró helyett mogyoró krokant (Lidl-ben beszerezhető) és  a csoki 3:1 arányban ét-tejcsoki lett), de  az alábbiakban az eredeti változat olvasható.

Hozzávalók:
12 dkg vaj, 1/2 tk vaníliás cukor, 1 bögre barna cukor, 2 tojás, 25 dkg liszt, 1 tk sütőpor, 1 bögre kókuszreszelék, 2 tábla keserűcsokoládé (200 g), 2 marék tisztított mogyoró
  • A vajat a cukorral habosra keverjük, közben hozzáadjuk a tojásokat.
  • A lisztet, sütőport, kókuszreszeléket, a nagyobb darabokra vágott csokit és az apróra zúzott mogyorót összekeverjük és a vajas masszához vegyítjük.
  • Jól eldolgozzuk, viszonylag sűrű masszát kapunk. (hajjaj, de még milyen sűrűt!)
  • A tésztából evőkanálnyi mennyiségeket veszünk, golyóvá formáljuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, lelapítjuk. Sütés közben terül a keksz, hagyjunk neki elég helyet!
  • 200 fokon 10-15 perc alatt megsütjük a kekszeket.

Vöröslencse leves - Inspired by...


Ma reggel, miközben az Index-et görgettem szépen lefelé, hogy felcsipegessem a napi hírmorzsákat, éppen azon gondolkoztam, össze kellene még dobni egy gyors levest , mielőtt elindulunk a játszóházba Marcival, amikor a lap alján beleakadtam a Dívány-on egy vöröslencse leves receptbe, mint kiderült Lila Fügétől. Szinte csak fűszerezésében tért el az én bevált receptemtől, így aztán az elkészítése sem okozott nehézséget.
Szóval, jelentem, ezúton csatlakoznék Makkakonyha Inspired by... mozgalmához!

Oremus borvacsora a Borssó-ban

Ismét egy borvacsora. Most Oremus, a helyszín pedig a Borssó. Nekem legjobban a libamáj ízlett, mákos nudlival, gyömbérrel, a bor is tökéletesen passzolt hozzá. Az est "felfedezettje" pedig a quinoa volt, hallottam/olvastam már róla, de most ettem először. 
Na és a 2003-as Mandolás még mindig nagggggyon szép!

Édeskomény mousse lazackaviárral, kenyér chips-szel
Mandolás Furmint 2007

Quinoa brick tésztába töltött rozmaringos báránnyal
Mandolás Furmint 2003

Rostonsült libamáj mákos nudlival és japán gyömbérrel
Édes Szamorodni 2007

Királyrák bor sabayonnal és balzsamecettel ízesített karfiol pürével
Késői Szüret 2007

Marha steak csicsóka variációkkal és parajjal
Pintia 2006 Toro D.O. (Spanyolország)

Rákóczi túrós
5 puttonyos aszú 2003
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...