2011. május 31., kedd

Gyümölcsleves


Trogir-i előnyaralásunkból hazatérve meglepődve láttam, hogy a korai meggy egy héten belül be fog érni a kertben. Viszont a hűtőládában még jócskán akad a  tavalyi termésből, úgyhogy mentőakcióba kezdtem. Ennek eredménye az alábbi recept.

Hozzávalók:
meggy, nektarin, alma, 1,5 l víz, 20 dkg nyírfacukor (vagy cukor), 4 dl tej, 30 g liszt, 1 dl tejszín, szegfűszeg, fahéjrúd, fél citrom leve, csipetnyi sóval
  • A vizet felforralom a cukorral, egy csipetnyi sóval, majd teatojásban hozzáadom a fűszereket,a citromlét és végül a kimagozott, illetve a hámozott, darabolt gyümölcsöket.
  • Amikor a gyümölcsök megfőttek, kikeverem a lisztet a tejjel és szitán át a levesbe öntöm.
  • Végül jöhet a tejszín is és jól összeforralom a levest.
Jól lehűtve az igazi!

A legjobb eper & spárga párosítás!


Ez a párosítás annyira de annyira jó, hogy nem is tudom/akarom ragozni! Próbáljátok inkább ki!

Hozzávalók:
1 csokornyi zöld spárga, 15-20 szem eper, só, bors, méz, fehér balzsamecet, olívaolaj, citromlé
  • A spárgák két végét megfogom és eltöröm (A "pattanástól" felfele friss még, lefele pedig már fás a szára.), majd a spárgafejes részt jó alaposan megmosom és megfőzöm, a főzővízbe kis cukrot és sót is teszek.
  • Az epreket megmosom, megfelezem.
  • olívaolajból, ecetből, mézből, kis citromléből öntetet készítek, sóval, frissen őrölt borssal.
  • A spárgát lehűtöm, 2-3 centis darabokra szelem és az eperrel elrendezem egy tálon, majd meglocsolom az öntettel.

2011. május 19., csütörtök

Rebarbarás sütemény


Még Németországban kedveltem meg a rebarbarát, ahol ugye Rhabarber-nek hívják (érdekes ez a magánhangzó csere). Anyu kertjében már évek óta bőségesen terem, és mivel pont itthon vagyunk, és most van szezonja ennek az érdekes növénynek, készítettem egy 1 tálban 1 villával kikeverhető sütit. Időszükében szenvedőknek és kevésbé gyakorlott konyhatündéreknek ez a megfelelő recept!:-)
Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy réteslisztet használtam, mert anyu spájzában egyszerűen nem találtam meg a sima lisztet. De így is nagyon finom lett,  kellemes, édes-savanykás süti ez.

Hozzávalók:
5 rebarbara szár, 2 csg vaníliás cukor, 30 dkg liszt, 10 dkg cukor, 1 tk sütőpor, 2 db tojás, 2 dl tej, 10 dkg olvasztott vaj, 2 ek barna cukor + 1 kk fahéj
  • A rebarbarát megtisztítjuk, 2 cm-es darabokra vágjuk, a vaníliás cukorral összeforgatjuk és időnként megkeverve kb. 10 percig pároljuk.
  • Közben a lisztet összekeverjük a cukorral, sütőporral, tojással, tejjel és az olvasztott vajjal.
  • Kivajazott, lisztezett tepsibe öntjük a tésztát, majd szépen elrendezzük rajta a párolt rebarbarát.
  • A tészta tetejét fahéjas cukorral megszórjuk és 180 fokra előmelegített sütőbe jó fél óra alatt megsütjük a süteményt.
Az eredeti recept a Blikk Nők Konyhából származik és ott gyömbéres muffin receptként szerepelt. Én a kandírozott gyömbért kihagytam, tepsiben sütöttem muffin kapszlik helyett, plusz megszórtam fahéjas barna cukorral.

2011. május 8., vasárnap

Kacsamáj pástétom konyakkal, aszalt gyümölcsökkel


Kacsamáj pástétomot elég gyakran készítek, a mazsolás, tokajis változaton kívül általában nagy sikere van a konyakos, aszalt gyümölcsös variációnak is.

Hozzávalók:
1 kg pecsenye kacsamáj, 5+15 dkg vaj, 1-2 gerezd fokhagyma, 10 dkg aszalt szilva, 5 dkg aszalt sárgabarack, 5 dl tejszín, konyak ízlés szerint, só, bors, kakukkfű, chili
  • A kacsamájat megmosom, majd 5 dkg vajon megsütöm.
  • Amíg a máj hűl, apró kockára vágom az aszalt gyümölcsöket.
  • A májat összeturmixolom a maradék vajjal, a tejszínnel, konyakkal, hozzányomom a fokhagymát, sózom, borsozom, friss kakukkfűvel megfűszerezem és kis őrölt chilit is szórok hozzá.
  • Végül belekeverem az aszalt gyümölcsöket, és ha kell, utánaízesítem.  Kis tejszínt, ill. konyakot is lehet még a végén -  ízlés szerint  - a pástétomhoz adni.

2011. május 7., szombat

Joghurtos padlizsánsaláta


A Szeráj - azt gondolom nyugodtan kijelenthetem - ma már fogalom a városban. Töretlen népszerűségét mutatja az is, hogy az étterem már-már üzemi-konyhai méreteket ölt.
Be kell vallanom, én szinte minden alkalommal ugyanazt helyezek a tálcámra: joghurtos padlizsánsalátát pitával és sült tejberizst. Mindig elhatározom, hogy na most aztán már tényleg valami mást fogok választani, de amikor ott állok a sorban és dönteni kellene, nem tehetek róla, elcsábulok. És most már ott tartunk, hogy itthon is egyre gyakrabban készítünk padlizsánsalátát:-))

Az alaprecept Stahl Judittól származik.

Hozzávalók:
3 közepes méretű padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, 1 fél lila hagyma, fél citrom leve, kb. 5 dl görögjoghurt, olívaolaj, só, bors, aprított petrezselyemzöld és menta.

  • A padlizsánokat felkockázom és a sütőt előmelegítem 200 fokra.
  • A padlizsánkockákat egy nagy tálba öntöm,sózom, borsozom, és pár kanál olívaolajjal összekeverem, majd mehetnek a sütőpapírral bélelt tepsibe. Addig sütöm őket, amíg már kezdenek egy kicsit szenesedni, megpörkölődni.
  • Közben a fokhagymát, felaprított lilahagymát és egy kis joghurtot összeturmixolok, majd hozzáadom a citromlét és a maradék joghurtot, olívaolajjal finomítom, ha kell, még mehet bele egy kis só és bors is.
  • Ebbe a joghurtos masszába forgatom bele a langyosra hűlt padlizsánkockákat és végül megszórom petrezselyemmel és mentával.
Úgy igazán finom, ha egy éjszakát áll a hűtőben, így a padlizsánok jól megszívják magukat a joghurttal.



Lepény variációk

2011. május 2., hétfő

Spárgakrémleves medvehagyma pestoval


Szinte még véget sem ért a medvehagyma-szezon és máris beköszöntött a spárga-szezon... Na, mi összekötöttük a kettőt:-) A spárgakrémlevest J. Oliver receptje alapján készített pestoval dobtuk fel, amit bazsalikom helyett medvehagymából, illetve fenyőmag helyett dióból (+olívaolaj, fokhagyma, parmezán sajt, só, bors, citromlé) készítettünk. Remek páros!

Hozzávalók:
1 csg fehér spárga, 1 kis vöröshagyma, 1 tk kristálycukor, olívaolaj, 1 dl tejszín, só, fehérbors, szerecsendió, fél citrom leve
  • A spárgát meghámozom, végét levágom és 2-3 cm-es darabokra vágom.
  • Az olívaolajon üvegesre párolom a felaprított hagymát, majd rádobom a spárgát, hozzáadom a cukrot és kicsit átforgatom, majd felöntöm 5 dl vízzel, sózom, fűszerezem.
  • Ha már puha a spárga, leturmixolom, majd szitán átszűröm a levest.
  • Visszaöntöm a lábasba, ha kell újrafűszerezem, tejszínnel dúsítom és összeforralom. A végén citromlével ízesítem, tetejét megpöttyözöm a pestoval.

2011. május 1., vasárnap

Hamis lasagne II.



A korábbi hamis lasagne-hez hasonlóan ez a változat is tészta nélkül, de ezúttal cukkini helyett zeller felhasználásával, illetve a hús-paradicsom páros helyett spenótos-krémsajtos változatban készült.

Hozzávalók:
1,5 zeller, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, fél kiló leveles spenót (mirelit), 1 doboz natúr tejszínes krémsajt, 1 dl tejszín, reszelt sajt (cheddar), olívaolaj, só, bors, szerecsendió
  • A zellert megtisztítjuk és nagyon vékonyra legyaluljuk, majd a zellerszeleteket (mikrohullámú sütőben víz hozzáadása nélkül) megpároljuk.
  • A vöröshagymát apróra vágjuk, kevés olívaolajon megpároljuk, hozzáadjuk a vékonyan felszeletelt fokhagymát, majd a spenótot is.
  • Kis párolás után hozzáöntjük a tejszínt és a krémsajtot is, sózzuk, borsozzuk, őrölt szerecsendióval fűszerezzük, készre pároljuk.
  • Egy sütőtálat vékonyan kivajazunk, majd először a zellerszeletekből készítünk egy réteget, utána jöhet rá a spenót és így tovább.
  • Reszelt sajttal megszórjuk a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük a "lasagne"-t.

Zabpehelykeksz - most agávé sziruppal


Összedobtam, amit találtam kategóriájú keksz...
Hozzávalók:
17,5 dkg zabpehely, 10 dkg liszt, 1 tk sütőpor, 2,5 dkg vaj, 12,5 dkg agávé szirup, 6 dkg darált dió, 4 dkg mazsola, 0,5 dl tej
  • A hozzávalókat egy keverőtálba borítottam, összekevertem-gyúrtam és a masszát jó fél órát pihentettem.
  • A masszából diónyi golyókat formáztam és sütőpapírral bélelt tepsiben vizes kézzel szétlapítottam őket.
  • 170 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütöttem a kekszeket.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...