2007. október 30., kedd

Szilvatorta - Dolce vita receptje alapján




Bloggertársak korábbi bejegyzéseit nézegetve akadtam rá Dolce vita-nál ennek a könnyű szilvatortának a receptjére. Mivel idén nem volt szerencsém nagyanyám szilvás "kőttes"-éhez, úgy éreztem, muszáj megsütnöm ezt a fahéjas-szilvás csodát.

Az eredeti leírástól csak annyiban tértem el, hogy két csapott kanál lisztet használtam fel a "tésztához", és jó egy órán keresztül sütöttem a tortát.

Sajnos most már nem lehet kapni azt az igazi jó zamatos kora őszi szilvát, ami nálunk is bőségesen terem a szőlőhegyen, úgyhogy japán szilvát (na nem onnan hozzák, csak így hívják)vettem, de így is finom lett.

Spenótos lasagne


Nálunk J vegetáriánus. Így aztán az iskolai menza alapból kiesik, bár oda már húsevő korában sem volt hajlandó járni. Na, de ez még nem lenne gond, viszont egy idő óta, amikor is kissé érdekes állagú lágytojást tálaltak fel neki egy panzióban, már a tojást sem hajlandó megenni, és ami az én szememben kisebb fajta eretnekség, utálja a padlizsánt és a cukkinit. Így aztán az apjával törhetjük eleget a fejünket, hogy mi legyen a vacsi, mert azért a gyereknek legalább egyszer illene meleg ételt ennie a nap során.

Múlt héten gyorsbevásárlás alkalmával került a kosárba egy adag hűtött lasagne tészta is, spenót általában van otthon, így adott volt, hogy spenótos lasagne készül vacsorára. Egyébként gyerekkoromban nem nagyon rajongtam a menzás spenótért, viszont így felnőtt fejjel nagyon megkedveltem mindenféle változatban, most már főzelékként is megeszem.

Lássuk akkor a receptet!

Hozzávalók:
1 csg lasagne (hűtőpultos), kb. 0,5 kg mélyfagyasztott leveles spenót, 4 gerezd fokhagyma, só, bors, szerecsendió, 3 dl főzőtejszín, kb. 25 dkg füstöltsajt, 1 ek parmezán-"por", fetasajt
  • Először is kevés vajon megpároltam a fokhagymát összezúzva, aztán hozzáadtam a fagyasztott spenótot. Néha megkevertem, majd mikor már kiolvadt és rottyant egyet, sóval, őrölt feketeborssal és kis szerecsendióval fűszereztem, végül a főzőtejszín felét is hozzáöntöttem. (Nálunk otthon a spenót a Metro-ban kapható fagyasztott-adagolt változatban lelhető fel. Ilyen kis spenót-galacsinokat kell elképzelni, gondolom az éttermek helyzetét könnyítik meg ezzel, pontosan kiszámolható, hogy egy főre egy adag az mondjuk 10 galacsin - praktikus.
  • Amíg a spenót elkészült, lereszeltem a füstölt sajtot, adtam hozzá egy kis porított parmezánt is, (jó-jó, tudom, hogy ennek semmi köze az igazi parmiggiano reggiano-hoz), és a kivajazott tűzálló forma alját lefedtem a lasagne lapokkal. Majd erre jött egy réteg spenót, a tetejét megszórtam a sajttal, és lefedtem a lasagne lapokkal.
  • A rétegezést spenóttal és sajttal fejeztem be, rámorzsoltam még egy darabka maradék fetasajtot is, és az egészet meglocsoltam a tejszín másik felével. Végül előmelegített sütőben addig sütöttem, amíg szépen megpirult a teteje.

2007. október 25., csütörtök

"Párizsban járt az ősz" - na meg mi is:-)





A négynapos ünnepet-hétvégét Párizsban töltöttük kettesben. Részleteket nem részletezem:-), de azért tennék egy gasztronómiai vonatkozású megjegyzést.
A Jardin de Luxembourg-ból jövet teljesen véletlenül beleakadtunk a Bűvös Szakács Kis párizsi bisztronómiájában szereplő Le Comptoir-ba. Hát, nem hagytuk ki a lehetőséget, ha már a sors odavezérelt bennünket. Menü nem volt, helyette viszont az étlapon szereplő ételeken túl még pár napi ajánlat közül (2 főétel, 1 desszert) is lehetett választani. Szóval, nyugodtan menjen, akinek van lehetősége 7 előtt is, foglalni sem kell, ha szerencséje van, és pástétomon kívül mást is ehet! Meg ihat is:-) Mi jól éreztük magunkat.

2007. október 15., hétfő

Balaton ősszel is!


Ezt a szép, napos, bár kissé szeles, csípős őszi hétvégét a Balaton északi partján töltöttük! Ábrahámhegyen volt egy kis intézni való, kicsit kirándultunk is, megnéztük a kápolnát, és begyűjtöttük a Bagolysziklánál található geoládát is.
Aztán Badacsonyban megálltunk az Egry múzeumnál, ahol a plakátok szerint Salvador Dali műveiből állítottak ki most párat, pontosabban a művész Alice csodaországban-hoz, és az Isteni színjáték-hoz készített illusztrációit mutatták be.
Este Szentgyörgyhegyen-Hegymagason Nyári Ödön és Szászi Endre jobbnál jobb borait kóstoltuk meg, nekem különösen Nyári rajnai Rizlingje nyerte el a tetszésemet. Egyébként Szásziéknál szálltunk meg, nagyon kellemes, otthonos szállást varázsoltak a régi présházból. És amit kevesen tudnak, Szásziék bioborokat készítenek, és ökológiai módszerekkel gazdálkodnak a területeiken.
Vasárnap pedig körbejártuk a Szentgyörgyhegyet, ahol meglepően sok turistával találkoztunk, különösen a bazaltorgonák környékén. Így utólag már persze nem csodálkozom, gyönyörű-szokatlan rálátás nyílik a Balatonra a hegy tetejéről, a faluban szépen felújított, vagy újonnan épített présházak, rendezett szőlők, kisebb-nagyobb pincék borkóstolási lehetőséggel, szóval, érdemes itt eltölteni egy hétvégét, akár ősszel is!
És az erdő tele van gombával, mi tölcséres tuskógombát szedtünk vagy 2 kg-ot, vigyázat, legalább 20 percig kell főzni és csak a kalapja fogyasztható!!!!


2007. október 10., szerda

Tésztasaláta 1. (mozzarellával)


A tésztasaláta nálam szintén a "csak összedobom és kész"-típusú ételek közé tartozik. Megunni nem lehet, mert a lehetséges variációk száma a hűtő, éléskamra tartalmától függően végtelen!

Most az egyik kedvenc gyors vacsora-kategóriájú változat receptje következik.

Hozzávalók:
25 dkg penne (fél doboz), 20 dkg mozzarella, 3 db paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, kis marék bazsalikom, olívaolaj, só bors, pár vékony szelet sonka (most pl. serrano)
  • Először is felrakom a tésztának a vizet, só, olaj, ahogy kell.
  • Amíg a tészta al dentére fő felkockázom a mozzarellát és a paradicsomot, hozzányomom a fokhagymát, sózom, borsozom.
  • A langyos tésztát hozzákeverem a salátához, meglocsolom egy kis olívaolajjal, a tetejére szórom a bazsalikomot és jól összekeverem.
  • Igény szerint vékony csíkokra vágott sonkát is lehet hozzáadni.

Mahlzeit!





Gasztronómiai könyvek jó áron!

Figyelem! Figyelem!
A Libriben 2007. október 2 - október 31. között 10-50 % kedvezménnyel vásárolhatók meg egyes gasztronómiai/szakács könyvek!!

2007. október 8., hétfő

Spenótos lepény

Van Pesten egy - azt hiszem - szír étterem, ahol többször ettünk már egészen finom zöldfűszeres lepényt. Innen jött az ötlet, kutakodtam is , de igazán kedvemre való receptet nem találtam, úgyhogy most a neten olvasottak alapján általam kreált "prototípus" receptje következik:-)


Hozzávalók:
30 dkg mélyhűtött leveles-aprított spenót, 25 dkg ricotta, 1 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 db tojás, 4 evőkanál liszt, só, bors, szerecsendió, vaj+liszt

joghurt, mentalevél vagy egyéb zöldfűszer

  • Serpenyőben vajat forrósítok és megpárolom az apróra vágott hagymát, majd hozzáadom a préselt fokhagymát is. Rádobom a még fagyott spenótot, és addig párolom, amíg teljesen kienged. Fűszerezem sóval, borssal, szerecsendióval, majd hozzákeverem a ricottát, és hagyom, hogy összeolvadjon a spenóttal. Miután egyet rottyant, leveszem a tűzről.
  • Közben a lisztet csomómentesen elkeverem az egyenként hozzáadott tojásokkal, majd az egészet beleforgatom a langyosra hűlt spenótba.
  • A masszát végül szépen elterítem egy közepes méretű kivajazott, lisztezett tepsiben, és 180 fokon addig sütöm, amíg a teteje kicsit meg nem pirul. Persze többször is tartok tűpróbát:-)
A lepény szeleteket én apróra vágott bazsalikommal elkevert joghurttal tálaltam, de ahogy megkóstoltam, rögtön beugrott, hogy a mentás joghurtöntet még jobban passzolna hozzá. Persze ez már ízlés dolga:-)
Sajnos, mire fotózásra került a sor, már nem volt mit:-( majd legközelebb!

Jó étvágyat!



Gyümölcsös - most éppen barackos - süti


Itt-ott elfekvő, már nem éppen fogyasztóbarát kinézetű gyümölcs hasznosítására kitűnő ez a recept!

Én most még az őszi nyaralás előtt hűtőben felejtett, kissé viseltes héjú őszibarackokból készítettem el, de nagyon finom almával, körtével, szilvával is. És persze pofon egyszerű összedobni:-)
Hozzávalók:
2 tojás, 25 dkg cukor, 25 dkg tejföl, 15 dkg liszt, 1 csg sütőpor, fahéj+cukor, vaj+ liszt, 3-4 db barack

  • Először kikeverjük a tojást a cukorral, majd hozzáadjuk a tejfölt, és a sütőporral összekevert lisztet is.
  • A sütőformánkat kivajazzuk, lisztezzük, belesimítjuk a tésztát, és a meghámozott, szeletekre vágott barackkal kirakjuk a tetejét.
  • Végül fahéjas cukrot szórunk rá. 180 fokon kb. 20 perc alatt megsütjük. Tűpróba!
Kapcsos tortaformában is sütöttem már ezt a sütit, mégpedig úgy, hogy a forma alját kikentem vékonyan vajjal, arra szórtam a fahéjas cukrot, majd a gyümölcsszeletek következtek és végül a tészta maga. Így miután megsült, és lekapcsoltam a forma peremét, tálra borítva a fahéjas -cukros-karamellizálódott gyümölcsös rész került felülre. Isteni!:-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...